Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
Chmura tagów
Motyw, reźby smoka w kulturze i sztuce
Motyw, rzeźby smoka w kulturze i sztuce
Kto z nas od dzieciństwa nie słyszał w bajkach i legendach opowiadanych przez dziadków i rodziców o olbrzymich, latających gadach, które potrafiły ziać ogniem, pożerać bydło i czynić spustoszenie wśród ludzi? W opozycji często smok przedstawiany jest jako symbol siły, mądrości i autorytet, który sprzyja ludziom w co szczerze wierzą mieszkańcy krajów orientu.
Motyw smoka od starożytności przewija się we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki.
W literaturze znane są niezliczone ilości podań, mitów i legend o smokach. Przedstawiane są zarówno złe gady z ostrymi pazurami, ziejące ogniem i strzegące najrozmaitszych skarbów jak i te dobre, łagodne sympatyzujące z ludźmi. Obecnie w kinematografii konwencja fantasy jest jedną z najszybciej rozwijającej się gałęzi. Sukcesy filmów o tematyce smoków i innych fantastycznych stworzeń sprawiły ze producenci i reżyserowie prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych i ciekawszych dzieł.
W krajach dalekiego wschodu rośliny i zwierzęta, a także różne symbole i stworzenia mityczne są jednymi z najpopularniejszych zdobień przedmiotów wykonywanych przez człowieka. Artyści korzystając z naturalnych materiałów, które posiadają ogromną paletę barw i struktur tworzą niepowtarzalne dzieła. Niewątpliwie na stale i z dobrym skutkiem motyw smoka zagościł w sztuce.
Longi - bo tak brzmi ich chińska nazwa zazwyczaj przedstawiane są jako długie jaszczurko lub wężopodobne stworzenia z olbrzymimi pazurami, posiadające łuski na ciele, mocne zęby, ogon a czasem również skrzydła. Figurki, rzeźby,maski stanowią piękne dopełnienie wyposażenia wnętrz i pasują do wszystkich stylów zarówno retro jak i nowoczesnego.
Rzeźby, figury i ornamenty z motywem smoka będące rękodziełem są także pomysłem na niebanalne prezenty. Liczne formy przedstawiania smoka cieszą się dużym zainteresowaniem, bo przecież każdy z nas ma w sobie odrobinę dziecka i chce się oderwać od rzeczywistości i wierzyć, ze w każdej legendzie jest ziarno prawdy...i może smoki jednak żyły kiedyś między ludźmi...?